Bolu Çimento’nun ilgili standartlara uygun ürettiği çimento çeşitleri hakkındaki bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ürün Adı Tipi Standartı Kullanım Alanı
Portland Çimento CEM I 42,5 R
CEM I 42,5 N
TS EN 197-1 Genel kullanım içindir.
Portland Kompoze Çimento CEM II/A-M (P-L) 42,5 R TS EN 197-1 Genel olarak katkılı çimentoların kullanıldığı ve daha yüksek dayanım gerektiren alanlarda, menfez boru yapımında, özel proje betonlarında ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılır.
Yüksek Fırın Cüruflu Çimento CEM III/A (S) 42,5 N TS EN 197-1 Kıyı ve liman inşaatları, açık deniz yapıları, atık su tesisleri, temel kazıkları, su kanaletleri, barajlar, beton ya da betonarme yeraltı su boruları, sülfat etkisindeki endüstriyel zeminler, arıtma tesisleri, tünel kaplamaları, genel amaçlı inşaatlarda, düşük hidratasyon ısısına gerek duyulan kütle betonlarında kullanılır.
Sülfata Dayanıklı Yüksek Fırın Cüruflu Çimento CEM III/B (S) 32,5 N-SR TS EN 197-1 Kıyı ve liman inşaatları, açık deniz yapıları, atık su tesisleri, temel kazıkları, su kanaletleri, barajlar, beton ya da betonarme yeraltı su boruları, sülfat etkisindeki endüstriyel zeminler, arıtma tesisleri, tünel kaplamaları, genel amaçlı inşaatlarda, düşük hidratasyon ısısına gerek duyulan kütle betonlarında kullanılır.
Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu TS EN 15167-1 Beton üretiminde ikincil bağlayıcı olarak kullanılır.
Puzolanik Çimento CEM IV/B (P) 32,5 R TS EN 197-1 Genel olarak baraj, sıva ve duvar harcı, su kanaletleri, arıtma tesisleri, kütle beton dökümünde, yol kaplama betonları ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılır.
Sülfata Dayanıklı Portland Çimento CEM I 42,5 R-SR5 TS EN 197-1 Sülfatlı saha ve deniz suyu tesirinde kalan bölgelerdeki inşaatlarda, su altı, köprü, baraj ve liman temel inşaatlarında, istinat duvarları inşaatlarında kullanılır.
API Kuyu Çimentosu G-SINIFI;
HSR-TİPİ
API Spec 10A 260 derece sıcaklık ve 20.000 psi basınç altında kullanılabilen API Kuyu Çimentosu, petrol sondaj kuyularının kenar dolgularında mükemmel işlene bilirlik ve mekanik özellikler gösterip 6.000 m derinliğe kadar priz almadan, yüksek sıcaklık ve basınç altında bile sondaj prosedürlerine uygun dayanım sağlayan özel bir üründür.
Özel Çimento Tipleri - - Müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edilen çeşitli çimento tipleri: Marmaray su altı tüp tünelinde kullanılan çimento, sülfata dayanıklı çimento, petrol çimentosu vb.
Çimento Nedir ? Çimento kelimesi, yontulmuş taş kırıntısı anlamındaki Latince ‘caementum’ kelimesinden türemiştir.